Έπαινος για την "ΕΦΗΜΕΡΙΔΟΥΛΑ ΜΑΣ"- Φεβ. 1995

Στο σχολείο μας από το 1988, άρχισε να κυκλοφορεί η "ΕΦΗΜΕΡΙΔΟΥΛΑ ΜΑΣ",ένα μαθητικό έντυπο που κανείς δε φανταζόταν ότι θα είχε διάρκεια 13 ετών, χωρίς καμιά διακοπή! Στην αρχή ξεκίνησε να γράφεται με το χέρι. Πρώτα γράφαμε τα κείμενα σε μικρά τετράγωνα χαρτάκια και μετά τα κολλούσαμε μαζί με εικόνες ή σκίτσα σε μια κόλλα χαρτί μεγέθους Α4. Μια πραγματική χειροτεχνία δηλαδή. Για την αναπαραγωγή τους, επειδή δεν είχαμε στο σχολείο μας δικό μας φωτοτυπικό πότε πηγαίναμε στην Α.Το Λευτέρης Κεραμυδάς παραλαμβάνει τον έπαινο.Ε. πότε στην Εθνική Τράπεζα, πότε στο Δήμο Σαπών, ακόμη και στην Αστυνομία φτάσαμε! Τα τεύχη αυτά τα στέλναμε σε Τράπεζες και μεγάλους Οργανισμούς στην Αθήνα και μεταξύ των άλλων ζητούσαμε και κάποια βοήθεια. Πολλοί ανταποκρίθηκαν. Άλλοι πέντε, άλλοι δέκα και μερικοί και πενήντα και εκατό χιλιάδες μας στέλνανε. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τη χαρά μας, όταν μετά από λίγο καιρό αγοράσαμε το πρώτο δικό μας φωτοτυπικό! Πεντακόσιες χιλιάδες θυμόμαστε πως έκανε! Κι από τότε αλλάξαμε και άλλα φωτοτυπικά, πιο καλά, αλλά αγοράσαμε και Η/Υ για να γράφουμε την εφημερίδα μας στον Υπολογιστή. Γίναμε πιο σύγχρονοι, Πήραμε και εκτυπωτή και σκάνερ...
 Φαίνεται πως όλες αυτές οι δραστηριότητές μας έγιναν γνωστές και μας έδωσαν βραβεία και επαίνους. Ένας από αυτούς ήταν και ο έπαινος που μας έδωσε το Ίδρυμα Προαγωγής Δημοσιογραφίας Α. Μπότση. Η τελετή της βράβευσης έγινε στην Αθήνα, στις 28 Φεβρουαρίου 1995, στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων.

Στην εκδήλωση το βραβείο έλαβε ο μαθητής Λευτέρης Κεραμυδάς από το Γενικό Γραμματέα Νέας Γενιάς.