Η ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ
Κατά τη διάρκεια της μακρόχρονης ελληνικής επανάστασης οι αγώνας πέρασε από πολλές φάσεις. Πολλές φορές κινδύνεψαν να χαθούν τα πάντα! Πότε η ασυνεννοησία, πότε η ανοργανωσιά, πότε οι διαφωνίες και οι έριδες έφτασαν τα πράγματα σε αυτό το σημείο. Όμως στο τέλος, ο μεγάλος πόθος των Ελλήνων για τη λευτεριά δημιούργησε το μεγάλο θαύμα! Πρόσωπα σαν τον Κολοκοτρώνη, τον Κανάρη, τον Καραϊσκάκη, τη Μπουμπουλίνα, το Ρήγα, τον υψηλάντη, τον Παπαφλέσσα παραμένουν ακόμη στη συνείδησή μας σαν μορφές ηρωικές που ξεπέρασαν την ανθρώπινη αντοχή. Ηρωισμός, αυτοθυσία, περιφρόνηση στο θάνατο, ήταν μερικά από τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα των Ελλήνων.
Αυτούς τους ανθρώπους τιμήσαμε και φέτος στο σχολείο μας. Ήταν μια θεατρική παράσταση από τις πιο πετυχημένες. Τα παιδιά της ΣΤ' τάξης με τη βοήθεια των δασκάλων τους μας θύμισαν μέσα σε μια συγκινητική ατμόσφαιρα μερικά από το πιο σημαντικά γεγονότα της επανάστασης. Με κεντρικό άξονα την "ιστορία" παρουσιάστηκαν σε συντομία και με περιεκτικότητα, εικόνες από τον αγώνα του Κολοκοτρώνη, του Καραϊσκάκη, του Κανάρη και όλων των μεγάλων μορφών της ιστορίας της εποχής εκείνης.
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ
Σκετς : « Πρόβα για τη γιορτή»
Δασκάλα : Κων/να Μαυροειδή Στρατιώτες : Πέτρος Ιωαννίδης - Γιώργος Τσιροζίδης Κολοκοτρώνης: Τζεϊχούν Χαλήλ Κανάρης : Χαράλαμπος Κατιγκαρίδης Καραϊσκάκης: Παναγιώτης Αργύρης Τούρκος: Σινάν Ισμαήλ Μπουμπουλίνα: Φαρασοπούλου Αννα Εκπρόσωπος : Μουσταφά Γιουνούσογλου
Εισαγωγή : Σταυρίδου Δάφνη
Ποίημα: «Διπλή Γιορτή» Σοφία Βασιλειάδου
Κείμενο: « Η Παναγία. Υπέρμαχος Στρατηγός» Ελένη Μαυροειδή Θεατρικό : « Σελίδες τον 1821»
Ιστορία : Δανάη Πολυχρονιάδου Ρήγας: Γιώργος Ελευθεριάδης Υψηλάντης: Βαγγέλης Ψωμιάδης Κολοκοτρώνης: Τζεϊχούν Χαλήλ
Κείμενο για το θάνατο του Κολοκοτρώνη: Αλίκη Κιλινκαρίδου Διάκος: Ηλίας Μωυσίδης
Τούρκοι: Πέτρος Ιωαννίδης - Γιώργος Τσιροζίδης
Νάση: Σοφία Γκιουρτζίδου
Κείμενο: « Η Θράκη στον αγώνα του 1821» Δάφνη Σταυρίδου

Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ
Και η μαθητική χορωδία έδωσε έναν μουσικό τόνο με τραγούδια εμπνευσμένα από τον αγώνα του 1821. Την προετοιμασία των τραγουδιών έκανε η μουσικός κ. Συρίδου Γαρυφαλλιά. Στη γιορτή τη χορωδία συντόνιζε η δασκάλα Σοφία Τριμπόνια.

Ακούστηκαν:
"Τσάμικο"