Εργασία Κυκλοφοριακής Αγωγής - " Οδηγώ το σχολείο στο δρόμο "

Συντελεστές: Μαθητές:   Δ1 / Δ2 / ΣΤ3

Συντονισμός: Μαρκάκης Δημ./Τσώνη Ε./Αντωνιάδου Κ./Χριστακάκης Β.

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Την Παρασκευή 15 Απριλίου 2005, τα δυο τμήματα επισκέφτηκαν το Γυμνάσιο Σαπών με σκοπό να δώσουν στους μαθητές του να συμπληρώσουν ένα ερωτηματολόγιο, ώστε να διαπιστώσουμε ποιες είναι οι απόψεις τους επάνω σε βασικά θέματα της κυκλοφοριακής αγωγής. Η επίσκεψή μας αυτή συνοδεύτηκε από φωνές και αλαλαγμούς, όταν μας είδαν να μπαίνουμε στην αυλή. Δε σας κρύβουμε ότι στην αρχή τρομάξαμε λίγο, αλλά γρήγορα ξεπεράσαμε το τρακ, αφού οι περισσότεροι μας ήταν γνωστοί. Με τα περισσότερα παιδιά εξάλλου ήμασταν μαζί πριν από ένα, δύο, τρία χρόνια εδώ στο Δημοτικό.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1. Μη διαβάζετε όταν περπατάτε και μη βάζετε τα χέρια στις τσέπες.
2. Μη συγκεντρώνεστε στα πεζοδρόμια και ιδίως στις γωνίες, γιατί αναγκάζετε τους πεζούς που περνάνε να κατεβαίνουν στον αυτοκινητόδρομο.
3. Όταν πρόκειται να ανεβείτε στο λεωφορείο ή να κατεβείτε από αυτό, περιμένετε πρώτα να σταματήσει τελείως.
4. Μην περνάτε ποτέ μπροστά από αυτοκίνητα που τρέχουν, αφήστε να περάσουν πρώτα αυτά.
5. Να περνάτε το δρόμο από σημεία που έχουν ορατότητα.
6. Μην βασίζεστε στον οδηγό κάποιου αυτοκινήτου που περνά πολύ κοντά σας. Μπορεί να μη σας είδε ή κι αν σας είδε να μην μπορεί να σταματήσει το αυτοκίνητο.
7. Συνηθίστε να προστατεύετε τον εαυτό σας από τα αυτοκίνητα. Προσέξτε γιατί είτε εσείς πέσετε πάνω στο αυτοκίνητο, είτε αυτό πέσει επάνω σε σας, εσείς θα είστε ο χαμένος!
8. Μη χρησιμοποιείτε τους δρόμους μεγάλης κυκλοφορίας για να κάνετε τον περίπατό σας.