Η φετινή εκδήλωση που γίνεται στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς είχε κάποιες διαφορές από άλλες χρονιές. Ήταν χωρισμένη σε δυο μέρη. Το πρώτο ήταν αφιερωμένο στην παρουσίαση της εργασίας, του βιβλίου και του CD-rom με τον τίτλο: "Ένας κόσμος που αλλάζει" (θα το δείτε σε άλλη σελίδα) και το δεύτερο στο πρόγραμμα συναυλίας των Μουσικών Τμημάτων και της Χορωδίας. Μαθητές του σχολείου μας που παρακολουθούν τα Μουσικά Τμήματα έπαιξαν μπροστά στο κοινό, τους γονείς τους και τους επισήμους παραδοσιακά μουσικά όργανα, αποσπάσματα από γνωστές μελωδίες ξένων και Ελλήνων μεγάλων συνθετών.
 Το έργο που γίνεται από τους μουσικούς είναι πολύ σημαντικό για το σχολείο, γιατί μέσα από την εκμάθηση παραδοσιακών οργάνων, την εξάσκησή τους σε μουσικά κομμάτια που προέρχονται από τις χώρες προέλευσης των παλιννοστούντων μαθητών (Ρωσία, Αρμενία, Γεωργία), αλλά και των τουρκικών τραγουδιών που είναι αποδεκτά από μεγάλα τμήματα του τοπικού πληθυσμού (μουσουλμάνοι της Θράκης), επιτυγχάνεται η αρμονική συμβίωση των μαθητών, η γνώση της μουσικής παράδοσης καλλιεργεί κλίμα φιλίας και συνεργασίας και καταργεί προλήψεις και προκαταλήψεις πολλών ετών. Αυτό το βλέπουμε και με την αυθόρμητη και αθρόα εγγραφή μουσουλμάνων μαθητών στο σχολείο μας. Η καλή και φιλική στάση των δασκάλων και το ενδιαφέρον που δείχνουν για τη βελτίωση και την πρόοδό τους στα μαθήματα έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη γονιών και μαθητών.
  Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο εκπρόσωπος του Προέδρου της Διευρυμένης Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, η εκπρόσωπος της Βουλευτού Ροδόπης κ. Χρύσας Μανωλιά, ο εκπρόσωπος του Νομάρχη Ροδόπης κ. Γρηγορόπουλος Παναγιώτης, ο Δήμαρχος Σαπών κ. Πιλιλίτσης, ο Διευθυντής Π. και Δ. Εκπ/σης Ανατ. Μακεδονίας και θράκης κ. Πανδρεμένος, ο Διευθυντής Πρωτ. Εκπ/σης κ. Κωνσταντινίδης Μαρίνος, όλο το Δημοτικό Συμβούλιο Σαπών, και δεκάδες γονείς και κάτοικοι των Σαπών.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ
Α’ ΜΕΡΟΣ

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚH ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
(ΤΑΞΗ Κ.ΣΥΡΟΠΛΗ ΛΙΤΣΑ)