Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2007. Τριάντα τέσσερα χρόνια μετά. Κανένα από τα παιδιά του σχολείου δε ζούσε την εποχή του 1973, τότε που συνέβησαν τα γεγονότα του Πολυτεχνείου στην Αθήνα. Τότε που όλη η Ελλάδα ζούσε χωρίς δημοκρατικά δικαιώματα, αφού λίγοι στρατιωτικοί κατέλυσαν το Σύνταγμα και κυβερνούσαν δικτατορικά! Στη σεμνή γιορτή του σχολείου οι μαθητές της Ε' τάξης, με πολύ σεβασμό και σοβαρότητα αναπαράστησαν τα σημαντικότερα γεγονότα που έλαβαν χώρα το Νοέμβρη του 1973. "Κλεισμένοι μέσα στο Πολυτεχνείο", κατάφεραν να μεταδώσουν το μήνυμα για ένα γενικότερο ξεσηκωμό όλου του λαού. Μας εντυπωσίασε ο τρόπος που τα παιδιά της Ε' τάξης, με τις οδηγίες των δασκάλων τους υποδύθηκαν το ρόλο τους σωστά, δίνοντάς μας τη δυνατότητα να θυμηθούν οι παλιότεροι και να γνωρίσουν οι νεότεροι τα δραματικά εκείνα γεγονότα!

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ
1. Το χρονικό του Πολυτεχνείου
[Πανταζή Δέσποινα-Πουλουτίδου Δήμητρα-Παρσαλίδου Γεωργία-Καλαϊτζίδου Έλενα
2. "Μέρες Πολυτεχνείου" - σκετς
Αυγερίδου Ε. - Ψωμιάδης Γ.- Γκικολιάν Αλ.- Παπαγεωργίου Σ.-Τραπεζανίδου Ε. - Σκοπιανός Δ. - Γιαννακοπούλου Β. - Αριστινίδης Π.- Ρωμανίδης Γ. - Παπαγεωργίου Η.
3. "Ο δρόμος" - τραγούδι
4. "Πάλης ξεκίνημα" - τραγούδι
5. "Όταν σφίγγουν το χέρι" -
6. "Φτιάχναμε καπέλα από χαρτί" - τραγούδι
7. "Η πόρτα" - ποίημα : Κουγιουρούκης Χρ.
8. "Μαζί μας αγωνίσου" - ποίημα: Αυτοφορίδου Ελένη
9. "Κοιμηθείτε αδέρφια" - Κιλινκαρίδου Μελίνα