Το βράδυ της Πέμπτης, στις 8 Μαΐου 2003, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Λυκείου Κομοτηνής και στα πλαίσια των εκδηλώσεων για τα "Ελευθέρια Θράκης-2003", το σχολείο μας και πιο συγκεκριμένα η χορωδία των μαθητών και οι καθηγητές της μουσικής έδωσαν έδωσαν μια συναυλία που αποτέλεσε έκπληξη, ακόμη και σ' αυτούς που γνώριζαν το έργο και τη δουλειά που γίνεται σ΄αυτό το σχολείο.

Μας συγκίνησαν ιδιαίτερα τα 31 παιδιά της χορωδίας, που με τις γλυκές τους φωνές, τραγούδησαν παραδοσιακά τραγούδια από την Αρμενία, τη Ρωσία, τη Γεωργία. Στο τρίτο μέρος της συναυλίας, μια μεικτή χορωδία από μαθητές και καθηγητές απέδωσαν αντιπολεμικά σοβιετικά τραγούδια, με αφορμή το τέλος του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, που γιορταζόταν στις 9 Μαΐου.

Τα παιδιά της χορωδίας μας αξίζουν τα πιο θερμά συγχαρητήρια γιατί εδώ και μήνες, κάτω από την καθοδήγηση της καθηγήτριας μουσικής, της κ. Σταμπολίδου Ναταλίας, έφτασαν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης. Και είναι κρίμα που αυτά τα παιδιά δεν μπορούν να δείξουν την αξία τους και το εξαιρετικό έργο που γίνεται ιδιαίτερα από το τμήμα της χορωδίας, γιατί εδώ στην ακριτική γωνιά της πατρίδας σπάνια ενδιαφέρονται τα κεντρικά Μέσα Μαζικής ενημέρωσης. Εδώ, για να φανταστείτε πόσο άγνοια έχουν οι άνθρωποι, ο τοπικός τύπος αγνόησε την εκδήλωση, αλλά και οι επίσημοι του δήμου Κομοτηνής δεν μας έκαναν την τιμή να παρακολουθήσουν την εκδήλωση. Παρακολουθήσαμε το δελτίο ειδήσεων του καναλιού τηλεόρασης της Κομοτηνής TV-Rodopi και ξέρετε τι έδειξαν οι αθεόφοβοι; Αφιέρωσαν 45 δευτερόλεπτα για τις προσφωνήσεις των επισήμων και ούτε ένα δευτερόλεπτο για τα παιδιά, που ήταν οι πρωταγωνιστές! Αν είναι δυνατόν!

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

1. Νυχτερινό & Ταγκό, Αζαρασβίλι Β. Έργο για βιολί, τσέλο και πιάνο.

2. Αρμένικο παραδοσιακό: "Από ξένο τόπο" - Παραδοσιακό χορός κουταλιών Καππαδοκίας

3. "Ελεγεία", Αβεντισιάν - Έργο για κανονάκι και πιάνο. Παίζουν:Τιγκρανιάν & Διαμαντίδου Αλ.

4. "Νιφάδες", Τσφάσμαν - Έργο για δυο πιάνα (Διαμαντίδου - Γιεφτουσένκο)

5. "ΜπαΙντούσκα", Χατζίεφ, - Έργο για γκάιντα και πιάνο (Τσικόπουλος- Γιεφτουσένκο)

ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ

1. "Τα τραγούδια πως μας αρέσουν"

2. "Ήλιος και φως", ρωσικό τραγούδι - Μουσική Οστρόφσκι

3. "Σουλικό", γεωργιανό δημοτικό

4. "Ο τζίτζικας" γεωργιανό τραγούδι" - Μουσική Τσαμπάτζ   [Youtube]

5. "Πεταλούδα", γεωργιανό δημοτικό Σολίστ μαθήτριες: Μαυροπούλου-Βουνοτροπίδου-Σταυρίδου- Καλαϊτζίδου Ελ.

6. "Χορωδία του Λεμπλεμπίτζι" αρμένικο τραγούδι από την όπερα "Καρινέ". Σολίστ: Μαυροπούλου- Τσάτσας [μαθητές]

7. "τράβα" λαΙκό ρωσικό τραγούδι.

8. "Πήγε ο Κοζάκος προς το Δούναβη" - ουκρανικό δημοτικό

ΧΟΡΩΔΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ

1. "Ιερός πόλεμος", σοβιετικό αντιπολεμικό τραγούδι

2. "Κατιούσα", σοβιετικό αντιπολεμικό τραγούδι, Σολιστ: Μαλακόζη, Μαυροπούλου, Βουνοτροπίδου

3. "Μελαχρινούλα", σοβιετικό αντιπολεμικό τραγούδι

4. "Αηδόνια" - σοβιετικό αντιπολεμικό τραγούδι

5. "Αλιόσα" - σοβιετικό αντιπολεμικό τραγούδι

6. "Στο καταφύγιο" - σοβιετικό αντιπολεμικό τραγούδι

7. "Γερανοί" - σοβιετικό αντιπολεμικό τραγούδι

8. "Ημέρα νίκης" - σοβιετικό αντιπολεμικό τραγούδι

9. "Απρίλης" - Μίκη Θεοδωράκη - Σολίστ Μαλακόζη

10. "Βρέχει στη φτωχογειτονιά" - Μίκη Θεοδωράκη - Σολίστ Μαλακόζη

11. "Αλληλούια" - Χατζηνάσιος - Σολίστ Μαλακόζη

12. "Στης ματζουράνας τον ανθό" - παραδοσιακό Θράκης -

13. "Εκάηκεν το Τσάμπασιν", παραδοσιακό Πόντου - Σολιστ μαθητής: Μαυρίδης Π.

14. "Τούτη η γης" παραδοσιακό Θράκης.