Εργασία Πολιτ/κής Εκπ/σης: " Ο μαγικός κόσμος του βιβλίου"

Συντελεστές: Μαθητές: Β1 Τμήμα Ένταξης

Συντονισμός: Μαρία Τσολάκογλου / Ελευθερία Ιωαννίδου

Συνεργάτες: ...

Η απόφαση για το ξεκίνημα της εργασίας - Γενικοί στόχοι
Ο μαγικός κόσμος του βιβλίου ξεδιπλώνεται στα μάτια των παιδιών. Το ξεφύλλισμα της κάθε σελίδας είναι μια ευκαιρία χαράς, γνώσης και επικοινωνίας. Τα παιδιά γίνονται κοινωνοί ενός μικρόκοσμου που γιγαντώνεται μέσα από το παιχνίδι, την επαφή με το χαρτί και το μολύβι, τη γοητεία της ανάγνωσης. Έτσι, αποφασίσαμε η εργασία μας να έχει ως θέμα το βιβλίο.
Γενικοί Στόχοι:
Οι μαθητές:
-Να γνωρίσουν, να αγαπήσουν το βιβλίο και να αποκτήσουν ενδιαφέρον για το διάβασμα.
-Να αναπτύξουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους.
-Να βελτιώσουν και να εμπλουτίσουν τον προφορικό και το γραπτό τους λόγο.
-Να αναπτύξουν τις δεξιότητες της ανάγνωσης, κατανόησης κειμένου και της προσεκτικής ακρόασης και ως εκ τούτου να προληφθούν φαινόμενα διάσπασης προσοχής (όταν δεν οφείλονται σε παθογόνα αίτια).
-Να καλλιεργήσουν τη δεξιότητα της αφήγησης - αναδιήγησης ιστοριών, συναισθημάτων ή καταστάσεων.
-Να μάθουν να επικοινωνούν και να συνεργάζονται με τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας.
-Να υιοθετήσουν την αποδοχή και το σεβασμό της προσωπικότητας των άλλων.
-Να ενθαρρυνθούν στη λήψη πρωτοβουλιών , ώστε να ενισχύσουν την αυτοπεποίθηση τους και την αυτοεκτίμησή τους.

1η Φάση: Προετοιμασία

Έγινε μια σχετική συζήτηση για το θέμα της εργασίας και με βάση τις προηγούμενες εμπειρίες που είχαν οι μαθητές από την ανάγνωση βιβλίων στην Α τάξη, επιλέχθηκε το συγκεκριμένο θέμα.
• Στη συνέχεια επιλέχθηκαν τα βιβλία με τα οποία θα εργαστούμε. Αφού αποκτήσαμε αυτά τα βιβλία, δημιουργήσαμε τη βιβλιοθήκη της τάξης μας. Οι μαθητές έδειξαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και έφεραν και δικά τους βιβλία από το σπίτι τους. Έτσι διαμορφώσαμε το χώρο και δημιουργήσαμε “γωνιάς ανάγνωσης” μέσα στην τάξη. Επίσης αποφασίσαμε να λειτουργήσουμε δανειστική βιβλιοθήκη μέσα στην τάξη και ο κάθε μαθητής να έχει τη δικιά του καρτέλα δανεισμού.
• Για την εύρυθμη λειτουργία της βιβλιοθήκης μας γράψαμε κανόνες τους οποίους συμφωνήσαμε να τηρούμε όλοι.

Τι κέρδισε ο Άλκης ...και τι έχασε ο Λάκης ! [Μάνος Κοντολέων]
Λίγα λόγια για το βιβλίο To βιβλίο που διαβάσαμε
Ο Άλκης θέλει να πάει στο θέατρο, για να δει το έργο «ο βασιλιάς της μπάλας και η πριγκίπισσα της σάλας» και να κερδίσει την μπάλα με την υπογραφή του φημισμένου Σουτάρα. Αλλά το ίδιο θέλει και ο συμμαθητής του ο Λάκης. Ο ένας λειτουργεί με αξιοπρέπεια , ενώ ο άλλος χρησιμοποιεί δωροδοκία… Μέσα από το βιβλίο μάθαμε όλα όσα κέρδισε ο Άλκης και όλα όσα έχασε ο Λάκης.
Διαβάσαμε όλοι μαζί το βιβλίο.
Έγινε αφήγηση της ιστορίας από κάποιον μαθητή με δικά του λόγια.
Οι μαθητές έβαλαν στη σωστή σειρά τις μπερδεμένες εικόνες του βιβλίου.
Σημειώσαμε με Α στις εικόνες που έδειχναν Αξιοπρέπεια και Χ στις εικόνες που έδειχναν Δωροδοκία.
Γράψαμε τι μας έρχεται στο νου όταν ακούμε τη λέξη «δωροδοκία».
Συνθέσαμε τις δραστηριότητές μας σε κολάζ.