Τη φετινή γιορτή του Πολυτεχνείου ανέλαβαν να οργανώσουν οι μαθητές της Ε΄ τάξης με τις δασκάλες τους Βράτζια Μαρία και Λαδίκου Μαριάνθη.
 Η γιορτή ξεκίνησε με το χρονικό του Πολυτεχνείου. Μαθητές αφηγήθηκαν κείμενα από την ημέρα εκείνη και απήγγειλαν ποιήματα μεγάλων Ελλήνων ποιητών.
 Ενδιάμεσα η χορωδία των μαθητών του σχολείου τραγούδησε τραγούδια που είναι αφιερωμένα στην ημέρα αυτή. Ανάμεσα στα τραγούδια που ακούστηκαν είναι τα: Ένα το χελιδόνι, ο δρόμος, Λεβέντης και τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο. Ταυτόχρονα γινόταν και παρουσίαση οπτικών και ηχητικών ντοκουμέντων.
 Aκολούθησε θεατρικό, στο οποίο μια παρέα παιδιών μέσα από τη συζήτηση ξετυλίγει τα δραματικά γεγονότα του Νοέμβρη του 1973.
 Η γιορτή έκλεισε με την ατμόσφαιρα ιδιαίτερα φορτισμένη καθώς κάποιος μαθητής ανήγγειλε τα ονόματα των νεκρών και τα παιδιά κατέθεταν από ένα γαρύφαλλο προς τιμήν τους.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
1. Χρονικό του Πολυτεχνείου