Τρίτη 23 Δεκεμβρίου 2008. Ήταν η τελευταία ημέρα του σχολείου για τη χρονιά αυτή και πάντα μια τέτοια μέρα είναι αφιερωμένη στη χριστουγεννιάτικη γιορτή που την παρουσιάζουν οι μικροί μαθητές της Α΄ και της Β' τάξης. Έξω υπήρχε μια ιδιαίτερα παγωμένη ατμόσφαιρα, στον 1 βαθμό, όμως μέσα στο σχολείο τα πάντα ήταν διαφορετικά. Πολλά παιδιά, προετοιμασία, αναμονή, φώτα, χαρούμενη μουσική. Δεν άργησε η ώρα για την έναρξη της γιορτής. Πριν από τη γιορτή, μαθητές και δάσκαλοι παρακολούθησαν την ειδική Θεία Λειτουργία που έγινε για τους μαθητές των τριών σχολείων.

Την αρχή έκαναν οι μαθητές του τμήματος Α2 με θέμα τα καλικαντζαράκια, τα γνωστά αυτά σκανταλιάρικα πλασματάκια που προσπαθούν πάντα να φέρουν αναστάτωση και φασαρία στα σπίτια των νοικοκυραίων, σύμφωνα με τη λαϊκή παράδοση. Και τα κατάφεραν καλά τα παιδιά-καλικαντζαράκια-, αφού όχι μόνο στο θέατρο, αλλά και στην καθημερινή τους ζωή δε διαφέρουν και πολύ από τα καλικαντζάρια!

Στην συνέχεια, το δεύτερο θεατρικό παρουσίασαν τα παιδιά του Α1.

Το τρίτο θεατρικό το παρουσίασαν τα παιδιά των τάξεων Β1 και Β2. Στο σκετσάκι αυτό, μπροστά στον άρχοντα του κόσμου εμφανίστηκαν παιδιά που εκπροσωπούσαν διάφορες κατηγορίες ανθρώπων. Τους πλούσιους, τους αχόρταγους φαγάδες, τους φιλοπόλεμους, τους χαρούμενους, τους μετρημένους και λογικούς φτωχούς ανθρώπους. Ο καθένας παρουσίαζε τα καλά κατά τη γνώμη τους επιτεύγματα που κάνουν τη ζωή μας πιο χρήσιμη και ενδιαφέρουσα. Ο άρχοντας θα έπρεπε να διαλέξει ποια από αυτές τις περιπτώσεις ήταν η πιο σωστή για να γίνουν οι άνθρωποι ευτυχισμένοι. ... και η συνέχεια έπεται....

Η μαθητική χορωδία του σχολείου μας, που τραγούδησε πολλά όμορφα χριστουγεννιάτικα και πρωτοχρονιάτικα τραγούδια.

Οργάνωση γιορτής: [Α'] - Δήμ. Δόβρη-Στ. Παπαλεξανδρή - [Β'] - Κοσμίδου Δέσπ.- Καλ. Καραμέρου - Χορωδία: Γαρ. Συρίδου-μουσικός