[ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ]

To πρόγραμμα της γιορτής (22/3/2013).

• Χρονικό: Αφήγηση από μαθητές και μαθήτριες.
  • Θεατρικό: «Περιμένοντας την Επανάσταση»
  • Χρονικό: Αφήγηση από μαθητές και μαθήτριες.
  • Εθνικός Ύμνος.
  • Παραδοσιακοί χοροί
  •  Ακούστηκαν τα τραγούδια:
  •   Καραϊσκάκης.
  •   Τη Υπερμάχω.
  •   Άκρα του τάφου σιωπή.
  •   Τσάμικος.
  •   Θούριος.
  •   Δέκα παλικάρια.
  • Να’τανε το Εικοσιένα.

Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 25ης  ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Για την γιορτή της 25ης Μαρτίου υπεύθυνη ήταν η ΣΤ΄ τάξη και οι δάσκαλοι Πέγιος Σταύρος και Λαδίκου Μαριάνθη. Είχαμε αποφασίσει προκειμένου να τιμήσουμε την επέτειο να ανεβάσουμε ένα θεατρικό που το θέμα του θα ήταν η προετοιμασία της επανάστασης από τους υπόδουλους Έλληνες. Αυτό θα έδειχνε τους φόβους, τις ελπίδες, τις προετοιμασίες αλλά και την ελπίδα και τη λαχτάρα που διακατείχε τους σκλαβωμένους Έλληνες για την ελευθερία. Ελπίδα και λαχτάρα που τελικά τους έκανε να αψηφήσουν τα μειονεκτήματα όσον αφορά τους αριθμούς αλλά και τους εξοπλισμούς και να ξεσηκωθούν και εντέλει να καταφέρουν να απελευθερώσουν ένα μικρό κομμάτι της πατρίδας μας αρχικά.

Η ιστορία διαδραματίζεται στο σπίτι ενός Έλληνα, απλού αγρότη, όπως μας δηλώνει με την γυναίκα και τις 3 κόρες του. Παρακολουθούμε τις συζητήσεις τους και πιστεύουμε ότι έτσι μπορούμε να πάρουμε μια μικρή ιδέα για το τι επικρατούσε και συζητιόνταν εκείνη την εποχή.

Στην συνέχεια εισέρχονται στην σκηνή και άλλα τέσσερα άτομα τα οποία είναι και οι προύχοντες του χωριού καθώς και οι μορφωμένοι εκείνης της εποχής. Άλλος με τη φλόγα του ξεσηκωμού, άλλος με τους φόβους του και όλοι με ανυπομονησία για τον ξεσηκωμό.

Συνδυάσαμε το θεατρικό στην αρχή με μουσική και παρουσίαση εικόνων από εκείνη την εποχή καθώς και με αφηγήσεις κειμένων των παιδιών στην αρχή και στη μέση του έργου σε συνδυασμό με τραγούδια που αναφέρονταν στην εποχή εκείνη. Η γιορτή έκλεισε με τον εθνικό ύμνο καθώς και την παρουσίαση δημοτικών χορών από την χορευτική ομάδα που προετοίμασε ο γυμναστής Κενανίδης Γρηγόρης μετά τη λήξη του θεατρικού.

Μετά τη γιορτή το σχολείο προσήλθε και παρακολούθησε τη Θεία Δοξολογία, μετά το τέλος της οποίας εκφωνήθηκε ο Πανηγυρικός της ημέρας από το δάσκαλο του σχολείου μας κ. Παναγιώτη Καρπούζη. Στη συνέχεια έγινε η κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο, παρουσία όλων των σχολείων, των εκπαιδευτικών, των επισήμων και πολλών κατοίκων.

Τη Δευτέρα, 25 Μαρτίου, όλα τα σχολεία ακολούθησαν το πρόγραμμα των εκδηλώσεων, όπως αυτό ορίστηκε από το Δήμο Σαπών. Αποκορύφωμα όλων ήταν η παρέλαση σχολείων, Οργανώσεων, Συλλόγων και Στρατού μπροστά από τους επισήμους, τους γονείς και πλήθους κόσμου.