Δ1: ΠΟΙΗΜΑ ΤΟΥ Ο.ΕΛΥΤΗ ΜΕ ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ

Στο μάθημα της γλώσσας διαβάσαμε το ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη "το κορίτσι" και αποφασίσαμε να το εικονογραφήσουμε. Οι ζωγραφιές είναι των μαθητών του Δ1 του σχολείου μας.

Δασκάλα: Σκεύα Κατερίνα

ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΣΤΟ YOUTUBE ΤΙΣ ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΜΑΣ
====================================================

Δ' :  ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης οι μαθητές της Δ΄ τάξης ασχολήθηκαν με την κυκλοφοριακή αγωγή. Το πρόγραμμα είχε τίτλο «Κυκλοφορούμε με Ασφάλεια». Παίρνοντας αφορμή από το μάθημα της γλώσσας «Ασφαλώς κυκλοφορώ» οι μαθητές μελέτησαν τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, κατηγοριοποίησαν τα σήματα σε τρεις μεγάλες κατηγορίες (απαγορευτικά, προειδοποιητικά, υποχρεωτικά ), συμπλήρωσαν την ακροστιχίδα της ασφάλειας, έφτιαξαν αφίσα με τον δεκάλογο του ποδηλάτη και χρωμάτισαν τα σήματα. Γνωρίζοντας και τηρώντας τον Κ.Ο.Κ γινόμαστε προσεκτικοί στον δρόμο αποφεύγοντας τα ατυχήματα!

Οι δασκάλες της Δ΄τάξης : Λαδίκου Μαριάνθη, Σκεύα Κατερίνα

========================================================

Δ1: ΠΟΙΗΜΑ ΤΟΥ Ο.ΕΛΥΤΗ ΜΕ ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ

Δασκάλα: Σκεύα Κατερίνα

ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΣΤΟ YOUTUBE ΤΙΣ ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΜΑΣ

“9η Βιβλιο-τρεχάλα Φιλαναγνωσίας”

Οι μαθητές της Δ1 και Δ2 τάξης συμμετείχαν στην “9η Βιβλιο-τρεχάλα Φιλαναγνωσίας” που διοργανώνουν οι εκδόσεις ΨΥΧΟΓΙΟΣ. Από τις περίπου 500 συμμετοχές τμημάτων σχολείων απ’ όλη την Ελλάδα τα δύο τμήματα του σχολείου μας βρίσκονται ανάμεσα στους 7 νικητές του διαγωνισμού . Κερδίζουν βιβλία αξίας 500 Ευρώ.

Κατά τη διάρκεια υλοποίησης του προγράμματος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να διαπραγματευτούν σύγχρονα κοινωνικά θέματα που έχουν να κάνουν με την οικολογία-περιβάλλον με τη διατροφή, να εκφραστούν δημιουργικά αλλά και να καλλιεργήσουν το πνεύμα φιλαναγνωσίας.

Ανταποκρίθηκαν με μεγάλη προθυμία και χαρά.

Ευχαριστούμε τις εκδόσεις ΨΥΧΟΓΙΟΣ για την πρωτοβουλία αυτή!

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας!!!

Οι δασκάλες:

Σκεύα Κατερίνα ( Δ1)- Λαδίκου Μαριάνθη ( Δ2)