Την Παρασκευή 30 Νοεμβρίου,επισκέφτηκε το σχολείο μας, η οδοντίατρος του Κέντρου Υγείας Σαπών κυρία Γελάτου Ζαχαρούλα, μετά από πρόσκληση των εκπαιδευτικών της Ε' τάξης, Χατζάτογλου Μακρίνας και Καρπούζη Παναγιώτη.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής και συγκεκριμένα της ενότητας ''Πεπτικό σύστημα'', κεφάλαιο ''Τα δόντια μας''. Τα παιδιά ενημερώθηκαν από την κυρία Γελάτου, με σλάιτς και εικόνες:

- Πώς να φροντίζουν τα δόντια τους, με καθημερινό και σωστό βούρτσισμα.

- Πώς να χρησιμοποιούν φθοριούχα προϊόντα.

- Την αναγκαιότητα της επίσκεψης σε οδοντίατρο 1-2 φορές το χρόνο, για έλεγχο και πρόληψη.

- Να περιορίζουν τη ζάχαρη και τα γλυκά που υπάρχουν, ιδιαίτερα στα αναψυκτικά,τα μπισκότα και τις σοκολάτες.

Τέλος, η κυρία Γελάτου, έκανε στα παιδιά φθορίωση και τους έδειξε, πως να χρησιμοποιούν οδοντικό νήμα.

Ευχαριστούμε θερμά την οδοντίατρο του Κέντρου Υγείας για την αναλυτική και λεπτομερέστατη ενημέρωση που μας έκανε.