Την Τρίτη 11/9/2018 στην αυλή του Δημοτικού Σχολείου βρέθηκαν οι μαθητές/τριες συνοδευόμενοι από τους γονείς τους όπου και τελέστηκε ο καθιερωμένος Αγιασμός από τον πατέρα Χρύσανθο. Ο πατήρ εξέφρασε τις θερμότερες ευχές του. Στον Αγιασμό παρευρέθηκαν ο Δήμαρχος Μαρώνειας  Σαπών κος Ιωάννης  Σταυρίδης, οι αντιδήμαρχοι, εκπρόσωποι  των τοπικών αρχών και εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων.  Ο Διευθυντής του Σχολείου καλωσόρισε τους μαθητές,  το διδακτικό προσωπικό και τους γονείς. Στη συνέχεια ο Δήμαρχος καλωσόρισε τα πρωτάκια και ευχήθηκε σε όλους τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς καλή δύναμη και καλή σχολική χρονιά. Από εκπαιδευτικό του σχολείου διαβάστηκε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας  για την έναρξη της σχολικής χρονιάς.

ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ! ! !