Από τις τάξεις Γ' και Δ'

Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας, παρουσία μαθητών εκπαιδευτικών και γονέων, γιορτή-αφιέρωμα στους αγωνιστές του 1940. Ακούστηκαν ποιήματα και τραγούδια που εξυμνούσαν τον ηρωισμό και την αυτοθυσία τους. Το χρονικό έδινε σαφείς πληροφορίες για τα ιστορικά γεγονότα της εποχής, εκείνης. Τα θεατρικά δρώμενα μέσα από συμμετοχικές και βιωματικές   διαδικασίες είχαν σκοπό να ενδυναμώσουν την ιστορική συνείδηση των μαθητών και να εκθέσουν με ζωντάνια και γλαφυρότητα, πτυχές των ηρωικών  αγώνων του 40.

Πρόγραμμα Γιορτής 28ης Οκτωβρίου

Έναρξη

-Χρονικό

Ποιήματα : Γ΄τάξης

-Θεατρικό Γ΄ τάξης: «Στην πρώτη γραμμή του πολέμου»

Τραγούδι : Μαλαματένια λόγια

- Ποιήματα: Δ΄Τάξης

Θεατρικό δρώμενο Δ΄ τάξης: «Ο γιός του ήρωα»

-Τραγούδι: Το ακορντεόν

-Θεατρικό δρώμενο Δ΄ τάξης: «Ο Καραγκιόζης στην Αλβανία»

Τραγούδι: Ο Ναπολιτάνος

-Εθνικός Ύμνος

-Λήξη γιορτής

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί για τη γιορτή ήταν οι δασκάλες της Δ και Γ τάξης: Μιχαήλ Άννα, Μπανταλίδου Μαρίνα, Τριμπόνια Σοφία και Χατζάτογλου Μακρίνα καθώς και η μουσικός του Σχολείου μας  Τσορτανίδου Εύχαρις.