Την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2013 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο γυμναστής - διατροφολόγος κος Κων/νος Νικολαΐδης, ο οποίος ενημέρωσε τους εκπαιδευτικούς και του μαθητές-τριες του σχολείου μας για την αξία της σωστής διατροφής. Μας είπε λοιπόν ότι η παχυσαρκία αποτελεί βασικό παράγοντα κινδύνου που διαφέρει από άτομο σε άτομο και οφείλεται κυρίως στην εγκατάλειψη του μεσογειακού μοντέλου διατροφής και στην αύξηση των ωρών τηλεθέασης.

Γι’ αυτό το λόγο πρέπει να προτιμάμε:

·         Λευκό κρέας και ψάρια.

·         Μεγάλη ποικιλία λαχανικών και φρούτων.

·         Όσπρια.

·         Γαλακτομικά προϊόντα και

·         Ανάλατους ξηρούς καρπούς.

Να προσέχουμε και να αποφεύγουμε όποτε μπορούμε τα τηγανητά, το «γρήγορο-έτοιμο» φαγητό, το πολύ αλάτι και τα ζαχαρούχα αναψυκτικά.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεν υπάρχουν υγιεινά προϊόντα αλλά υγιεινή διατροφή που πρέπει να συνδυάζεται με άσκηση, δεν πρέπει να αποκλείουμε τροφές αλλά να τις καταναλώνουμε με μέτρο.