Οι μαθητές της Ε' και ΣΤ' στη ΒΙΠΕ Κομοτηνής και στο Φράγμα Γρατινής

Οι μαθητές της Ε' και ΣΤ' τάξης μαζί με τους δασκάλους τους Τσολάκογλου Μαρία,Μαυρίδη Σάββα,Λαδίκου Μαριάνθη και Πέγιο Σταύρο πραγματοποίησαν την Τρίτη 5 Μαρτίου επίσκεψη στο σταθμό παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος της ΔΕΗ στην περιοχή της Κομοτηνής,στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής,όπου έχουν ασχοληθεί με τις πηγές και μορφές ενέργειας.

Αρχικά έγινε μια παρουσίαση του τρόπου λειτουργίας του σταθμού από τους υπεύθυνους και ακολούθησε ξενάγηση σε επιτρεπόμενους χώρους.Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να διατυπώσουν τις απορίες τους και να πάρουν απαντήσεις από τους υπεύθυνους,καθώς και να παρακολουθήσουν βίντεο και εικόνες από τον σταθμό.

Στη συνέχεια επιβιβάστηκαν στα λεωφορεία και κατευθύνθηκαν προς το φράγμα της Γρατινής από το οποίο το εργοστάσιο της ΔΕΗ εφοδιάζεται με νερό απαραίτητο για τη λειτουργία του.Ενημερώθηκαν για την κατασκευή και λειτουργία του φράγματος,όπου και πάλι τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να λύσουν τις απορίες τους.

Παρουσίαση του τρόπου λειτουργίας του Σταθμού

Ξενάγηση σε επιτρεπόμενους χώρους

Ενημέρωση στην αίθουσα Ελέγχου των εγκαταστάσεων

Στο φράγμα Γρατινής