Την Πέμπτη, 29 Μαΐου 2014 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή της Ε΄ τάξης του σχολείου μας.

Επισκεφτήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο και το χώρο του αρχαίου θεάτρου του νησιού. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν με τον πλούτο των εκθεμάτων του μουσείου και κυρίως με τον Κριοφόρο Κούρο που δεσπόζει στο χώρο. Το αρχαίο θέατρο αποζημίωσε με τη θέα του και την επιβλητικότητα του τους μαθητές.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε την ιερά μονή Αρχάγγελου Μιχαήλ, που είναι χτισμένη στο χείλος ενός γκρεμού κοντά στο χωριό Θεολόγος. Στη Μονή φυλάσσεται ο Τίμιος Ήλος (το καρφί που μπήκε στο δεξί χέρι του Εσταυρωμένου) και η εικόνα θεωρείται θαυματουργή.

Οι μαθητές έφυγαν από το νησί με τις καλύτερες εντυπώσεις αφού έπαιξαν κοντά στη θάλασσα και αγόρασαν τα αναμνηστικά τους. Το παιχνίδι με τους γλάρους που συνόδευαν το φέρι μποτ ήταν το πιο διασκεδαστικό τέλος για μια αξέχαστη εκδρομή.

Τους μαθητές συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί: Σκεύα Κατερίνα, Πέγιος Σταύρος, Καλπία Βάνα και Κων/νος Θάνος.