Το πρωί της 21ης Απριλίου 1967 μια ομάδα στρατιωτικών επέβαλλε δικτατορία, η οποία κατάργησε αμέσως τη βουλή, την κυβέρνηση και τις εκλογές, τα ανθρώπινα και τα πολιτικά δικαιώματα, την ελευθερία του τύπου, του συνδικαλισμού, της δικαιοσύνης.

Το τριήμερο 15-17 Νοεμβρίου 1973 οι φοιτητές Ανώτατων Σχολών της Αθήνας κατέλαβαν το Πολυτεχνείο ξεσηκώνοντας το λαό σε μεγάλη αντιδικτατορική διαδήλωση με κεντρικό σύνθημα να πέσει το στρατοκρατικό καθεστώς. Η χούντα έστειλε αστυνομικές δυνάμεις και τεθωρακισμένα για να καταπνίξουν το μεγάλο αυτό ξεσηκωμό.

Οι μαθητές της Ε΄τάξης και η χορωδία του σχολείου μας οργάνωσαν την γιορτή για να τιμήσουν αυτή τη μαζική πράξη αντίστασης του λαού. Με τραγούδια, θεατρικό και προβολή βίντεο προσπάθησαν να δείξουν στους συμμαθητές τους τα γεγονότα της επταετίας και να δώσουν ένα ελπιδοφόρο μήνυμα ότι ο λαός δεν σώπασε αλλά αγωνίστηκε ώστε η δημοκρατία να παραμείνει ζωντανή.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Στέλλα Αδαμοπούλου, Βάνα Καλπία, Μαρίνα Μπανταλίδου, Χαρά Τσορτανίδου