Στην Α' τάξη, μαθητές και δασκάλες, συμφώνησαν να τηρήσουν το έθιμο της βασιλόπιτας, ένα έθιμο χριστιανικό που τηρείται με τον ερχομό της καινούριας χρονιάς στα περισσότερα σπίτια και σε πολλές υπηρεσίες. Αλλά και πολλές οργανώσεις και σύλλογοι σε ειδικές εκδηλώσεις, συνηθίζουν να κόβουν τη βασιλόπιτα για να δουν ποιος θα είναι και ο τυχερός της χρονιάς!  Τυχερός είναι αυτός που στο κομάτι του θα βρεθεί το νόμισμα.

Τα παιδιά της Α' τάξης, με τη βοήθεια και των δασκάλων τους αποφάσισαν όχι μόνο να κόψουν βασιλόπιτα για το καλό του χρόνου, αλλά  να τη φτιάξουν και μόνοι τους στις τάξεις. Μετά τις έστειλαν για ψήσιμο στο φούρνο..

Για να δούμε μερικές φωτογραφίες την ώρα της δημιουργίας τους....   [Πάτησε εδώ και περίμενε λίγο ....]