Πρόγραμμα ανακύκλωσης - Συνεργασία Διαπολιτισμικού και Μειονοτικού Σχολείου

Οι μαθητές της Β΄ Τάξης, επισκέφτηκαν το Μειονοτικό Σχολείο Σαπών, συνοδευόμενοι από τις εκπαιδευτικούς των δύο Τμημάτων, ύστερα από πρόσκληση της εκπαιδευτικού Κρυστάλλη Κατερίνας, η οποία πραγματοποιεί πρόγραμμα ανακύκλωσης.

Συγκεκριμένα οι μαθητές των δύο σχολείων, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κατασκεύασαν χελιδονοφωλιές από κουτιά γάλακτος. Τα χρωμάτισαν, τα στόλισαν, έβαλαν σπόρους από σιτάρι και πλέον οι χελιδονοφωλιές είναι έτοιμες για τους μελωδικούς ενοίκους τους!

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι μαθητές των δύο σχολείων να αντιληφθούν τη σημασία της ανακύκλωσης των υλικών και από την άλλη να συνεργαστούν αρμονικά με φιλική διάθεση. Είναι σίγουρο πως θα ακολουθήσουν και άλλες τέτοιες επισκέψεις και συνεργασίες!

Ευχαριστούμε την κυρία Κρυστάλλη για την πρόσκληση και τις δημιουργικές κατασκευές της, όπως επίσης το διευθυντή του Μειονοτικού Σχολείου Τσακήρ Μεμέτ και τον υποδιευθυντή Πατερόπουλο Κωνσταντίνο για τη βοήθεια τους.

Οι εκπαιδευτικοί της Β΄ Τάξης του Διαπολιτισμικού Σχολείου Σαπών

Β1:Σκεύα Αικατερίνη Β2:Μιχαήλ Άννα