Στα πλαίσια του μαθήματος της "Γλώσσας", στην ενότητα «βιβλία - βιβλιοθήκες»  η Ε΄  τάξη επισκέφτηκε τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Σαπών. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά πως είναι οργανωμένη μια βιβλιοθήκη, πως είναι ταξινομημένα τα βιβλία. Έμαθαν για τους κανονισμούς λειτουργίας της και τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να δανείζονται τα βιβλία.

Καθένας μπορεί να γίνει μέλος. με την κάρτα μέλους μπορεί να δανείζεται δωρεάν όποιο βιβλίο θέλει εκτός από τις εγκυκλοπαίδειες, τις οποίες μπορεί να διαβάζει στο χώρο της βιβλιοθήκης, και να το επιστρέφει μέσα σε 15 μέρες.

Στο τέλος τα παιδιά δανείστηκαν  τα βιβλία που τους έκαναν εντύπωση, μερικά από τα οποία, είχαμε συναντήσει στη βιβλιογραφία της ενότητας στο βιβλίο της γλώσσας.(βιβλία της Άλκης Ζέη, της Κίρα Σίνου, του Μενέλαου Λουντέμη, κ.ά.)

Ευχαριστούμε την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης κ. Εμμανουηλίδου Αναστασία για την εξυπηρέτηση και την υπομονή της.

Υπεύθυνοι δάσκαλοι: Σκεύα Κατερίνα, Πέγιος Σταύρος, Αδαμοπούλου Στέλλα