Με το σύνθημα «Όλοι διαφορετικοί - όλοι ίσοι», μαθητές/τριες των ΤΕ του Διαπολιτισμικού Δ.Σ Σαπών, διοργάνωσαν τη Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2015,  εκδήλωση αφιερωμένη στα άτομα με αναπηρία ή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Τιμώντας την επέτειο της 3ης Δεκέμβρη παρουσίασαν στους συμμαθητές τους, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς τους, μια σύντομη αναφορά στη σημασία της ημέρας αυτής και δύο θεατρικά δρώμενα βασισμένα, το πρώτο στο παραμύθι της Ελ.Τασιοπούλου «Φαίδωνας, ο ξεχωριστός μου αδερφός» και το δεύτερο στο παραμύθι της Φ.Νικολούδη «Το χαρούμενο λιβάδι».

Οι έννοιες της διαφορετικότητας, της αποδοχής, της ισότητας, της συμπερίληψης και πάνω από όλα του δικαιώματος στην αξιοπρεπή ζωή, ξετυλίχθηκαν με παιγνιώδη τρόπο μπροστά στα μάτια των παιδιών, διδάσκοντας και προβληματίζοντας, αλλά και ψυχαγωγώντας τα ταυτόχρονα. Η εκδήλωση έκλεισε με τραγούδι και χορό, στέλνοντας το μήνυμα μιας ισότιμης και χαρούμενης ζωής.