Στις 17 Μαρτίου τα δύο τμήματα της Γ' & Δ΄ τάξης επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας  Μαΐστρου.

Το Μουσείο φιλοξενούσε το κινητό πλανητάριο Starlab. Oι μαθητές έζησαν την μοναδική εμπειρία ενός πραγματικού πλανητάριου. Ταξίδεψαν στο διάστημα, είδαν τα αστέρια και τους πλανήτες. Έμαθαν τη διαφορά μεταξύ ενός πλανήτη και ενός αστέρα. Μάθανε για τους μύθους των αστεριών και τις ιστορίες που τα συνδέουν. Ανακάλυψαν κόσμους που βρίσκονται πολύ μακριά από τη Γη.

Έμαθαν τους 48 κυριότερους αστερισμούς και πως να τους αναγνωρίζουν. Διδάχτηκαν πως να προσανατολίζονται στην ύπαιθρο με τη βοήθεια των αστερισμών.

Εφόσον τελείωσε η προβολή ακολούθησαν εκπαιδευτικές δράσεις για τους πλανήτες, το διάστημα και τους αστερισμούς. Τα παιδιά δημιούργησαν το ηλιακό μας σύστημα.

Κάπως έτσι τελείωσε η εκδρομή μας και, εφόσον φάγαμε, παίξαμε στο γήπεδο του χωριού και επισκεφτήκαμε το εκκλησάκι του Αγίου Παϊσίου. Τέλος, πήραμε το δρόμο της επιστροφής για το σχολείο μας...

Ανάρτηση: 30/3/2017