Σήμερα Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2016, οι μαθητές της Γ΄ τάξης του Διαπολιτισμικού Δημοτικού Σχολείου Σαπών και οι δασκάλες τους κα Παπαλεξανδρή Ματούλα και κα Τριμπόνια Σοφία, είχαν την ευκαιρία και τη χαρά να επισκεφτούν έναν τοπικό φούρνο.
 Με μεγάλη προθυμία οι υπεύθυνοι του φούρνου κος Κασσέρης Σιδέρης και κος Κασσέρης Χρήστος μας ξενάγησαν στο χώρο του εργαστηρίου.
 Γνωρίσαμε και αγγίξαμε τα εργαλεία τους. Είδαμε τον τρόπο ζυμώματος του ψωμιού. Στη συνέχεια τα παιδιά δημιούργησαν τα δικά τους ‘καλλιτεχνικά’ κουλουράκια. Τα περιέλουσαν με σουσάμι και τα τοποθετήσαμε σε ειδικό θάλαμο για να φουσκώσουν.
 Όταν μπήκαμε στο φούρνο, η χαρά μας ήταν απερίγραπτη και περισσότερη όταν ψήθηκαν..!! Ζεστά και ροδοκόκκινα όπως ήταν τα γευτήκαμε.!
 Ευχαριστούμε το φούρνο του κου Κασσέρη που μας έδωσε αυτήν την ευκαιρία να μάθουμε πως γίνεται το ψωμί και να νιώσουμε σαν μικροί αρτοποιοί..!