Μεγάλη Σχολική Αθλητική Εκδήλωση – Τουρνουά ποδοσφαίρου «Grassroots schools» δημοτικών Σχολείων Ροδόπης.

Η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αγώνων Ν.Ροδόπης σε συνεργασία με την ΕΠΟ, ΕΠΣ Θράκης, ΤΕΦΑΑ Κομοτηνής, τη σχολική Σύμβουλο Φ.Α.Θράκης, τη γυναικεία ποδοσφαιρική ομάδα «Ροδόπη 87» διοργάνωσαν τουρνουά ποδοσφαίρου όπου συμμετείχαν μόνο μαθήτριες δημοτικών σχολείων. Πάνω από 400 μαθήτριες έλαβαν μέρος απ’ τα δημοτικά σχολεία του Ν.Ροδόπης. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της ΕΠΣ Θράκης στις 6 Απριλίου.

Το Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Σαπών συμμετείχε με 12 μαθήτριες και στους αγώνες που πήραν μέρος πέτυχαν 3 νίκες και 1 ισοπαλία. Όλες οι ομάδες παρουσίασαν πανό με συνθήματα κατά της βίας, του ρατσισμού και υπέρ των αξιών του αθλητισμού.

Οι μαθήτριες απόλαυσαν την ιδιαίτερη αυτή γιορτή - τουρνουά του ποδοσφαίρου και συμμετείχαν με αθλητικό πνεύμα. Οι διοργανωτές μοίρασαν μπλουζάκια, αναμνηστικά στα σχολεία καθώς και μια μπάλα ποδοσφαίρου.

Οι μαθήτριες του Σχολείου μας που συμμετείχαν ήταν : Σαποβαλίδου Βαλέρια, Κορωνίδου Θεοδώρα, Αραμπίδη Μαρία, Τριανταφυλλίδη Μαρία, Γκαμπανίδου Ευφροσύνη, Μπογιατζή Μουσταφά Μουκατές, Φαρασαοπούλου Γαβριηλία, Χαριτοπούλου Βασιλική, Μπαξεβάνη Έλενα – Μαρία, Πέϊτσιου Νικολέτα, Γιαννακοπούλου Νικολέτα, Γιαννακοπούλου Ναθαλία.

Τις μαθήτριες συνόδευσαν οι εκαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής του Δημοτικού Σχολείου Κενανίδης Γρηγόριος και Καραθανάσης Αναστάσιος.