ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΣΤΟ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΊΟ ΣΑΠΩΝ

"Ο πολιτισμός και το μεγαλείο ενός λαού φαίνεται από τον τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρεται στα ζώα" έλεγε ο Μαχάτμα Γκάντι. Την Πέμπτη 26 4 2018 στο Διαπολιτσμικό Δημοτικό Σχολείο Σαπών με πρωτοβουλία του σχολείου σε συνεργασία με το Φιλοζωικό Σωματείο "Κιβωτός" Αλεξανδρούπολης υπό την αιγίδα του Δήμου Μαρώνειας Σαπών πραγματοποιήθηκε ενημέρωση όλων των μαθητών του σχολείου για το πως θα πρέπει τα παιδιά να συμπεριφέρονται σε ένα σκύλο, δεσποζόμενο ή μη, ποια η φροντίδα του και οι υποχρεώσεις απέναντι στα ζώα.

Επίσης στους μαθητές διανεμήθηκε υλικό από το Δήμο για τον τρόπο πως θα αποφεύγονται δαγκώματα από τα αδέσπτοτα ζώα. Τα δύο υπέροχα σκυλιά της Κιβωτού έδωσαν βιωματικό τόνο στην ενημέρωση.

Θερμά συγχαρητήρια στην εκπαιδευτικό του σχολείου Δόμνα Παπαδοπούλου για την πρωτοβουλία και θερμές ευχαριστίες στον Πρόεδρο του Σωματείου Θεόδωρο Ράπτη και τον συνεργάτη του, καταγόμενο από το Αρσάκειο Μπάμπη Κουκουζέλη για την προσφορά τους.

Στη συνάντηση συμμετείχε και η Σχολική Σύμβουλος κ. Ραλλού Μάκρα.

Ανάρτηση: 28/04/2018