25η Μαρτίου 1821. Έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης. 400 χρόνια σκλαβιάς παίρνουν τέλος. Τη μέρα αυτή γιορτάζουμε όλοι οι Έλληνες και κάθε χρόνο στα σχολεία πραγματοποιούνται εκδηλώσεις.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές τα έκτης τάξης του σχολείου μας ετοίμασαν και φέτος μια γιορτή με τίτλο « Χρυσές σελίδες της Ιστορίας για την Επανάσταση του 1821».

Αυτοί που ξεσήκωσαν τους Έλληνες , Ρήγας και Υψηλάντης, αυτοί που πολέμησαν στην ξηρά, όπως ο Κολοκοτρώνης και ο Καραϊσκάκης, αυτοί που έδωσαν μάχες στη θάλασσα, όπως ο Κανάρης και ο Μιαούλης, ακόμη και οι γυναίκες, όπως οι Σουλιώτισσες και η Μπουμπουλίνα, «ζωντάνεψαν» στη σκηνή μέσα από μικρά σκετσάκια και έδωσαν μήνυμα ενότητας, ομοψυχίας και αποφασιστικότητας. Γιατί όλοι μαζί οι Έλληνες μπορούν να γράφουν χρυσές σελίδες στην Ιστορία.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

ΣΤ1: Σκεύα Κατερίνα - ΣΤ2: Τριμπόνια Σοφία - Μουσικός: Σπανοπούλου Ανέζα