ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2013

Μια Παρασκευή του Απρίλη, ήρθαν στο σχολείο μας μετά από πρόσκλησή μας, τρεις ποδοσφαιριστές της ομάδας του Πανθρακικού μαζί με το Γενικό Αρχηγό της ομάδας, τον κ Μαυρομάτη Χάρη.

Τα μέλη του Πανθρακικού βρέθηκαν στο σχολείο, σε μια προσπάθεια καλύτερης επικοινωνίας του αθλητικού σωματείου με τα σχολεία της Ροδόπης. Η ευαισθητοποίηση και πρόσκλησης των παιδιών στο γήπεδο.

Οι ποδοσφαιριστές μίλησαν στα παιδιά, μοίρασαν αυτόγραφα, φωτογραφήθηκαν με τα παιδιά, έδωσαν εισιτήρια για τον αγώνα της Κυριακής με την ομάδα του ΟΦΗ. Μαζί μας ήταν για την ιστορία οι ποδοσφαιριστές Λαδάκης, Στάθης και Καθάριος.

Πολύ θετική η ενέργεια των παραγόντων του Πανθρακικού να φέρουν τα παιδιά στα γήπεδα. Aυτό θα ήταν αυτονόητο και δε χρειαζόταν να γίνει, αν δε γνωρίζαμε και δεν γνωρίζουμε ακόμη τόσα άσχημα γεγονότα επεισοδίων από φανατικούς οπαδούς ομάδων, που απομακρύνουν τα παιδιά από τον αθλητισμό. Το ευτύχημα είναι ότι στο γήπεδο του Πανθρακικού δεν έχουν έχουν παρατηρηθεί αντιαθλητικές ενέργειες...