Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα του Συνδρόμου Down (21 Μαρτίου) και την Παγκόσμια Ημέρα του Αυτισμού (2 Απριλίου) οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί των Τ.Ε (Ιωαννίδου Ελευθερία & Καραναστάση Ωραιοζήλη) ετοίμασαν μια μικρή εκδήλωση για τους μαθητές και τις μαθήτριες των Δ, Ε και Στ τάξεων του σχολείου και τους μίλησαν για τα σύνδρομα αυτά και τη διαφορετικότητα των ατόμων αυτών, παρουσιάζοντάς τους στη συνέχεια μια ταινία με τίτλο «Σκοτεινό Μυστικό - The Memory Keeper's Daughter (2008)», η οποία τους κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Λίγα λόγια για την ταινία: (Το 1964 ο γιατρός Ντέιβιντ Χένρι πήρε την πιο δύσκολη απόφαση της ζωής του. Χώρισε στη γέννα τα δίδυμα παιδιά που έφερνε στον κόσμο η γυναίκα του, για να της κρύψει πως το νεογέννητο κοριτσάκι τους έπασχε από σύνδρομο Ντάουν. Εμπιστεύτηκε το βρέφος σε μια ευσυνείδητη και πιστή νοσοκόμα, ενώ εκείνος εξαφανίστηκε από τη ζωή τους, μαζί με το νεογέννητο αδελφό της και τη γυναίκα του, η οποία δεν έμαθε ποτέ τίποτα. Τώρα πια, η κόρη του είναι μια όμορφη 25χρονη, ισορροπημένη κοπέλα, πλήρως εξοικειωμένη με τον εαυτό της, ενώ ο ίδιος βιώνει την κατάρρευση της οικογένειάς του. Το μυστικό που τόσα χρόνια κρατάει μέσα του τον στοιχειώνει και ο ίδιος γνωρίζει πως δε μπορεί ποτέ να αποκαλύψει την αλήθεια).