Στις 29 Σεπτεμβρίου 2014, επισκέφτηκε το σχολείο μας ο Γενικός Πρόξενος της Γαλλίας και Διευθυντής του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης κος Christophe Le Rigoleur, μαζί με μία μικρή αντιπροσωπεία από τη Γαλλική Πρεσβεία.

Ο Γενικός Πρόξενος ξεναγήθηκε στο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Σαπών και ενημερώθηκε σχετικά με τα παιδιά που φοιτούν σ αυτό. Παρέδωσε στη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου βιβλία γαλλικών για μικρά παιδιά. Στο Γενικό Πρόξενο, το διδακτικό προσωπικό χάρισε εργασίες μαθητών και συναδέλφων, σε ανάμνηση της επίσκεψής του στο Σχολείο.

Οι μαθητές, το εκπαιδευτικό προσωπικό και ο δ/ντής του Σχολείου, ευχαριστούν θερμά το Γενικό Πρόξενο για την επίσκεψη και τα βιβλία που χάρισε στο Σχολείο.