Ύστερα από πρόσκλησή μας, στα πλαίσια του προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής,  ο κ. Μιχάλης  Ράντος, εκπρόσωπος του Ποδηλατικού Συλλόγου Κομοτηνής «Θράκας Ιππέας», επισκέφτηκε το σχολείο μας  για να μας ενημερώσει  σχετικά με τη σωστή χρήση του ποδηλάτου.

Φέρνοντας μαζί του και το ποδήλατό του, έδωσε χρήσιμες συμβουλές, ώστε η χρήση του  να γίνει ασφαλής, ξεκούραστη και ευχάριστη για όλους, σε όλες τις συνθήκες.

Επεσήμανε τα πλεονεκτήματα του ποδηλάτου έναντι  των λοιπών μέσων μετακίνησης και τα οφέλη για τον άνθρωπο, το περιβάλλον και το κοινωνικό σύνολο.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσίασε η επίδειξη του εξοπλισμού που είχε φέρει μαζί του ο κ. Ράντος, όπως κράνος, αδιάβροχο μπουφάν, γάντια κλπ.

Στο τέλος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα και να λύσουν κάποιες απορίες τους. Ευχαριστούμε θερμά τον κ.Ράντο για την πολύ ενδιαφέρουσα ενημέρωση.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βαγενά Πασχαλία(δασκάλα του Γ1), Λαδίκου Μαριάνθη (δασκάλα του Γ2), Καραθανάσης Αναστάσιος (γυμναστής)