Η εξέγερση του Πολυτεχνείου ήταν μαζική και δυναμική εκδήλωση αντίθεσης του λαού στο καθεστώς της Χούντας των Συνταγματαρχών που έλαβε μέρος στη χώρα μας το Νοέμβρη του 1973.

Η εξέγερση ξεκίνησε στις 14 Νοέμβρη με κατάληψη του Μετσόβειου Πολυτεχνείου Αθηνών από  φοιτητές και σπουδαστές και η οποία κλιμακώθηκε με αντιχουντική εξέγερση, καταλήγοντας  σε   αιματοχυσία το πρωί της 17ης Νοεμβρίου, ύστερα από μια σειρά γεγονότων αρχής γενομένης με την είσοδο άρματος μάχης στο χώρο του Πολυτεχνείου.

Αυτή την ηρωική εξέγερση θέλησαν να τιμήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε' τάξης μαζί με τους δασκάλους τους, ανεβάζοντας τη θεατρική παράσταση: "ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ",   στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου.

Υπεύθυνοι   εκπαιδευτικοί: Καρπούζης  Παναγιώτης - Χατζάτογλου   Μακρίνα

Ανάρτηση: 19/11/2018