Στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος που διοργανώνει το Αρχαιολογικό μουσείο Κομοτηνής,για δημοτικά σχολεία,την Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου τα δύο τμήματα της έκτης τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το μουσείο.

Το θέμα του προγράμματος ήταν τα αρχαία ελληνικά επαγγέλματα.Το πρόγραμμα περιλάμβανε τα εξής τρία στάδια.

-Στο πρώτο η υπεύθυνη του προγράμματος συζήτησε με τα παιδιά για τα αρχαία επαγγέλματα δείχνοντάς τα σχετικές εικόνες.

-Στο δεύτερο τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου και ανακάλυψαν μόνα τους εργαλεία-εκθέματα, που χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι στα επαγγέλματα τους.

-Τέλος, στο τρίτο στάδιο τα παιδιά ζωγράφισαν ό,τι ήθελαν σχετικά με το θέμα του προγράμματος.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Τσολάκογλου Μαρία και Καρπούζης Παναγιώτης.