Στις 12 Μαΐου οι μαθητές των τμημάτων Ε1, Ε3 και ΣΤ1 του σχολείου μας πραγματοποίησαν στην Κομοτηνή μια δράση για τα αδέσποτα ζώα και τα δηλητηριασμένα δολώματα σε συνεργασία με το WWF Ελλάς.

Οι μαθητές, την προηγούμενη μέρα, κατασκεύασαν μάσκες με διάφορους τύπους σκυλιών αλλά και με τον Ασπροπάρη, τις οποίες φόρεσαν την ημέρα της δράσης. Φορώντας μαύρα ρούχα για να δείξουν το «πένθος» για τα αδέσποτα σκυλιά που δηλητηριάζονται καθημερινά και κάτω από τους ήχους γαυγισμάτων έκαναν πορεία – σιωπηλή διαμαρτυρία στην πλατεία της Κομοτηνής.

Στο τέλος φώναξαν και το σύνθημά τους: Οι φόλες σπέρνουν το θάνατο, γι αυτό δεν είναι λύση. Σεβασμό στα ζώα και στη φύση!

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με αυτή τη δράση και ήταν άψογοι και απόλυτα συνεργάσιμοι. Πήραν πολύ σοβαρά το ρόλο που τους ανατέθηκε. Μερικοί μίλησαν και στην κάμερα τοπικού καναλιού που κάλυπτε τη δράση.

Στις 5 Ιουνίου θα γίνει παρόμοια δράση και στις Σάπες. (KLIK)

Οι δασκάλες των τάξεων:  Αδαμοπούλου Στέλλα: Ε3 - Μπανταλίδου Μαρίνα: Ε1 - Σκεύα Κατερίνα: ΣΤ1

12 / 05 / 2015