Αποχαιρετιστήρια Θεατρική παράσταση από το ΣΤ2'

Μπορεί ένα σκιάχτρο να πετάξει; Μη βιαστείτε να απαντήσετε πριν δείτε τη θεατρική παράσταση που ανέβασε το ΣΤ2  του Διαπολιτισμικού Δημοτικού Σχολείου Σαπών για να κλείσει τη σχολική χρονιά. Το Όνειρο του σκιάχτρου, του Ευγένιου Τριβιζά, μας μιλά για το όνειρο που έχει ένα σκιάχτρο, ο Αχυρούλης που βλέποντας τα πουλιά να πετάνε ελεύθερα επιθυμεί και αυτός να πετάξει. Τα πουλιά τον βοηθάνε στην προσπάθεια του και υπερνικώντας τις δυσκολίες που του βάζει το αφεντικό του, ο κυρ Δίκαννος, τελικά τα καταφέρνει. Ένα έργο με πολλά μηνύματα που βγάζει πολύ γέλιο.

Τα παιδιά, σε σύντομο χρονικό διάστημα, με μια αξιέπαινη προσπάθεια κατάφεραν να μάθουν τους ρόλους τους και να ανεβάσουν το έργο. Με τον τρόπο αυτό θέλησαν να αποχαιρέτησαν το σχολείο και να ευχαριστήσουν τα υπόλοιπα παιδιά.

Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ: ΠΕΓΙΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

Το ΣΤ2 του Διαπολιτισμικού Δημ. Σχ. Σαπών αποχαιρετά τη σχολική χρονιά και τους μαθητές του σχολείου με τη θεατρική παράσταση το "Όνειρο του Σκιάχτρου".

Όλη την παράσταση σε βίντεο, μπορείτε να τη δείτε εδώ: