Οι μαθητές της Ε' τάξης, για να τιμήσουν τους δεκάδες νεκρούς που έπεσαν στην εξέγερση του Πολυτεχνείου, ανέβασαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου με την καθοδήγηση των δασκάλων τους το θεατρικό ''Εμένα με νοιάζει''.

Σαν σήμερα στις 17 Νοεμβρίου 1973 έγινε η άοπλη εξέγερση των φοιτητών εναντίον της δικτατορίας που κυβερνούσε τότε την Ελλάδα. Επτά χρόνια η δικτατορία της 21ης Απριλίου του 1967 είχε αναστείλει όλες τις ελευθερίες του ελληνικού λαού, τις εκλογές, τα ανθρώπινα και πολιτικά δικαιώματα της ελευθερίας του τύπου, του συνδικαλισμού, της δικαιοσύνης και τα μετέτρεψε σε αδικήματα. Η 17η Νοεμβρίου 1973 θα αποτελεί το φάρο που θα φωτίζει την ελλήνικη, μα και την παγκόσμια κοινή γνώμη, ότι η στυγνή και απάνθρωπη βία, απ' όπου κι αν προέρχεται, δεν επιβάλλεται στους λαούς που αγαπούν την ελευθερία και τη δικαιοσύνη.

Υπεύθυνοι οργάνωσης γιορτής οι εκπαιδευτικοί Χατζάτογλου Μακρίνα και Καρπούζης Παναγιώτης.