Ο Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό» είναι ο μεγαλύτερος εκπαιδευτικός διαγωνισμός στον κόσμο, με συμμετοχή 6,5 εκατομμυρίων μαθητών από 70 χώρες. Η Ελλάδα άρχισε να συμμετέχει στον διαγωνισμό από τον Μάρτιο του 2007, σε συνεργασία με την Πανελλήνια Ένωση Μαθηματικών.

Στον διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος όλοι οι μαθητές δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων και εκπαιδευτηρίων, από τη Β΄ Δημοτικού μέχρι τη Γ΄ Λυκείου.

Και φέτος, με θάρρος, αισιοδοξία και αποφασιστικότητα, δέχτηκαν την πρόκληση να λάβουν μέρος 19 μαθητές και μαθήτριες του Διαπολιτισμικού Δ.Σ. Σαπών. Και μόνο για την προσπάθεια και τη συμμετοχή τους, όλοι τους είναι νικητές!

Υπήρξαν, ωστόσο, δύο παιδιά, τα οποία ξεχώρισαν για τις υψηλές επιδόσεις τους:

ο Φραγκούλης Νεκτάριος-Θεόδωρος του Γεωργίου από τη Β’ τάξη και

η Μπαχτσεβάνη Σταματίνα του Παναγιώτη από τη Δ’ τάξη.

Ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια! Είμαστε πολύ υπερήφανοι για εσάς και σας ευχόμαστε τα καλύτερα για τη μελλοντική σας σταδιοδρομία!

«Μόνο στο λεξικό η επιτυχία έρχεται πριν από την προσπάθεια…»

Επιμέλεια κειμένου: Παπαδοπούλου Δόμνα