Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος οι μαθητές του Διαπολιτισμικού Δημοτικού Σχολείου Σαπών διοργάνωσαν διαγωνισμό συγγραφής βιβλίου. Μαθητές από όλες τις τάξεις έγραψαν, ζωγράφισαν και αποτύπωσαν τις σκέψεις τους και τα συναισθήματα τους δημιουργώντας μικρές αλλά και μεγαλύτερες ιστορίες. Συνολικά μαζεύτηκαν 50 αξιόλογα βιβλία από 38 μαθητές και μια συμμετοχή από ένα τμήμα. Τα βιβλία αφού διαβάστηκαν με πολλή προσοχή αποφασίστηκε να δοθούν τα παρακάτω βραβεία.

Βραβείο για το καλύτερο εξώφυλλο:  Μαρία Τερμιτζίδου για το βιβλίο «Η μαγεία των φρούτων».

Βραβείο για την πιο χαρούμενη ιστορία:  Άρτεμις Γιανγκαμποζίδου για το βιβλίο «Η άνοιξη»

Βραβείο καλύτερης εικονογράφησης :  Γεωργία- Ζωή Κατρανίτσα για το ββιλίο «Η επίσκεψη της νεράιδας»

Βραβείο για το καλύτερο έμμετρο βιβλίο:   Ιωάννα Κατρανίδη & Παρασκευή Κυριακίδου για το βιβλίο «Η πασχαλίτσα».

Βραβείο καλύτερης διδακτικής ιστορίας: Βέρα Βανιάν για το βιβλίο «Το παιδί με το πρόβλημα».

Βραβείο συνεργασίας:  Χαβήν Δεμερτζή Ντουραλή & Ινατς Ιβράμ Ογλού για το βιβλίο «Τα πολύχρωμα παραμύθια».

Βραβείο καλύτερου βιβλίου γνώσεων:  Φατμανούρ Χουσεΐν για το βιβλίο «Άνοιξη».

Βραβείο ζωντανής αφήγησης:  Ραφαέλα Τενίδου για το βιβλίο «Τα μαγικά λουλούδια».

Βραβείο καλύτερης περιπετειώδους ιστορίας:  Σταματίνα Μπαξεβάνη για το βιβλίο «Ταξίδι στο χρόνο».

Βραβείο καλύτερης φανταστικής ιστορίας: Μινέ Αχμέτ για το βιβλίο «Τα πράσινα νερά της πόλης».

Βραβείο καλύτερης βιβλιοδεσίας: Μιχάλης Σταυρίδης για το βιβλίο «Το μαγικό κοχύλι».

Βραβείο καλύτερου πρωτότυπου βιβλίου: στους μαθητές του Α2 για το βιβλίο «Ο μαγικός κόσμος της ζωγραφιάς».

Βραβείο για το καλύτερο βιβλίο: στους μαθητές Πέτρο Κενανίδη & Γεωργία Κενανίδου για το βιβλίο «Ένα ταξίδι στο Παρίσι».

Υπεύθυνη εκδήλωσης: Βάνα Καλπία

ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΣ