Το τμήμα Γ1 του Διαπολιτισμικού Δημοτικού Σχολείου Σαπών αποφάσισε να ανεβάσει μια θεατρική παράσταση βασισμένη στο παραμύθι του Όσκαρ Ουάιλντ με τίτλο : «Ο εγωιστής γίγαντας».

Στο βιβλίο της γλώσσας διδάχτηκαν τα παιδιά ένα κείμενο που έδινε με απλά λόγια το παραμύθι και αυτό στάθηκε η αφορμή για την παράσταση. Δύο εβδομάδες πριν το Πάσχα αρχίσαμε πρόβες. Τα παιδιά έμαθαν απέξω τα λόγια πολύ γρήγορα. Η δασκάλα της τάξης ετοίμασε τα σκηνικά και τα κοστούμια και επιμελήθηκε την σκηνοθεσία. Την μουσική επιμέλεια είχε η κυρία Αδαμοπούλου Στέλλα. Η κυρία της μουσικής αλλά και ο κύριος διευθυντής συνέβαλαν ώστε το θεατρικό μας να αρέσει σε όλους και να αποσπάσει μόνο θετικά σχόλια. Το έργο παρουσιάστηκε την τελευταία μέρα πριν κλείσουμε για το Πάσχα.

Η Άνοιξη αλλά και το μήνυμα της Ανάστασης που είναι η ΑΓΑΠΗ, το έκαναν επίκαιρο και έδωσε έτσι το μήνυμα της άρσης του εγωισμού και της εγκαθίδρυσης της αγάπης στις καρδιές όλων μας.

Η υπεύθυνη δασκάλα : Τριμπόνια Σοφία