Με λίγη καθυστέρηση και με μια αναβολή λόγω καιρού, πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα χωρίς αυτοκίνητο. Μια μικρή δράση για την ευαισθητοποίηση μικρών και μεγάλων, σχετικά με το κυκλοφοριακό πρόβλημα και τις κακές μας συνήθειες ως οδηγοί, αλλά και ως πεζοί. Την Τετάρτη 10/10/2012, μαθητές και μαθήτριες με τα δικά τους ποδήλατα ήρθαν στο σχολείο. Ποδήλατα μικρά, μεγαλύτερα, ακόμα και με ροδάκια…!! Τους ποδηλάτες μαθητές, εκτός από το αστυνομικό όχημα, συνόδεψαν και εκπαιδευτικοί του σχολείου και κάποιοι γονείς… Οι ποδηλάτες πέρασαν από τρείς κεντρικούς δρόμους της πόλης, έκαναν αισθητή την παρουσία τους και κατέληξαν στο Δημαρχείο, όπου τους περίμενε ο Αντιδήμαρχος κος Σιακήρ Μουσταφά. Την ίδια ώρα οι υπόλοιποι μαθητές του σχολείου κατά τμήμα και με τη συνοδεία του δασκάλου τους, περπάτησαν από το σχολείο μέχρι το Δημαρχείο. Στη διαδρομή, τα μεγαλύτερα παιδιά μοίρασαν μικρό έντυπο που εξηγούσε στον κόσμο το λόγο αυτής της δράσης.