Στα πλαίσια των σχολικών αγώνων καλαθοσφαίρισης των δημοτικών σχολείων του Ν.Ροδόπης που έγιναν στην Κομοτηνή στις 28/1/14, το Διαπολιτισμικό Δ.Σ Σαπών, πήρε μέρος και νίκησε  και στους δύο αγώνες που έκανε.

Στον πρώτο αγώνα νίκησε το Δημ.Σχολ. Κοσμίου με 13-6. και στο δεύτερο το 9ο Δημ.Σχολ. Κομοτηνής με 14-11.    Την ομάδα του σχολείου μας αποτελούσαν οι: Γολγάκης Αθ., Χαριτόπουλος Γρ., Μαυρίδη Ελις., Γιαγκαμποζίδου Αν., Μιχαηλίδης Ιακ., Ελευθεριάδου Αν., Κωτσάκης Δημ., Μουχσίν Κορ., Νταβίδου Χρ., Μπαξεβάνη Βαρβ., Παρσαλίδου Μαρ., Κενανίδης Μιχ.

Επίσης, σε αντίστοιχους αγώνες πετοσφαίρισης (βόλλεϋ), που έγιναν στην Κομοτηνή, το Δεκέμβριο του 2013, η ομάδα του σχολείου μας σημείωσε τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Στην ομάδα συμμετείχαν οι: Κωτσάκης Δημ., Κωτσάκης Ευαγ., Μιχαηλίδης Ιακ., Μωύσίδη Σοφ., Βασιλειάδου Αθ., Μαυρίδη Ελις.,

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπ/κοι Φυσ. Αγωγ. του σχολείου: Κενανίδης Γρηγόρης και Καραθανάσης Αναστάσιος