Την Παρασκευή 5 Απριλίου 2019 γιορτάστηκε στο σχολείο μας η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Συγκεκριμένα οι μαθητές του Δ2 με την δασκάλα τους κ. Σοφία Τριμπόνια παρουσίασαν το θεατρικό «Το συμβούλιο των ποντικών», το οποίο ήταν εμπνευσμένο από τον μύθο του Αισώπου «Το συμβούλιο των ποντικών». Τα παιδιά αφού διάβασαν το αντίστοιχο βιβλίο, άκουσαν το τραγούδι «Η συνέλευση των ποντικών» σε μουσική και στίχους των αδελφών Κατσιμίχα, αποφάσισαν να το δραματοποιήσουν και να το παρουσιάσουν στους συμμαθητές τους. Ακολούθησε ένα παιχνίδι στο οποίο συμμετείχαν όλα τα τμήματα του σχολείου. Το παιχνίδι ονομάστηκε «Ταξίδι στην Ευρώπη με παραμύθια». Κάθε τμήμα είχε ασχοληθεί με ένα παραδοσιακό παραμύθι από κάποια χώρα της Ευρώπης. Την ημέρα της γιορτής ένας-δυο μαθητές από κάθε τμήμα εντόπιζαν στον χάρτη τη «δική» τους χώρα, καρφίτσωναν τη σημαία της και μια ζωγραφιά σχετική με το παραμύθι που είχαν διαβάσει. Ακολούθησε η καθιερωμένη, πια, βράβευση των μαθητών που είχαν διακριθεί στον διαγωνισμό βιβλίου.

Όλοι οι συμμετέχοντες πήραν έπαινο συμμετοχής και αναμνηστικό δωράκι. Τα βραβεία ήταν τα εξής:

Βραβείο για το καλύτερο εξώφυλλο: Εσλέμ Χασάν για το βιβλίο «Οι περιπέτειες της Δήμητρας με Unicorn»
Βραβείο για την καλύτερη βιβλιοδεσία: Ιωάννα Κοκκίνη & Νικολέτα Μαρουφίδου για το βιβλίο «Η φοβισμένη πριγκίπισσα»
Βραβείο για τον καλύτερο τίτλο: Γεωργία Κενανίδου για το βιβλίο «Από την Εγώπολη στην Εσύπολη»
Βραβείο για την καλύτερη εικονογράφηση: Στέργιος Βοσνίδης για το βιβλίο «Η ιστορία ενός ιππότη»
Βραβείο για την καλύτερη ιστορία επιστημονικής φαντασίας: Γιάννης Αμπουσίδης για το βιβλίο «Οι εξωγήινοι εισβάλλουν στη γη»
Βραβείο για την καλύτερη ιστορία: Ελισάβετ Κάππα για το βιβλίο «Ο Μέικ ξανά χαμογελά»
Βραβείο ποίησης: Άρτεμις Γιανγκαμποζίδου για το βιβλίο «25η Μαρτίου»
Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα: Αναστασία Μποζατζίδου για το βιβλίο «Το χελιδονάκι και η φωλιά»
Βραβείο ομαδικής εργασίας: Θοδωρής Μπαχτσεβάνης & Νεκτάριος Φραγκούλης για το βιβλίο «Το ταξίδι του Μάινεκραφτ»
Βραβείο για το καλύτερο βιβλίο: Εσλέμ Κερατζή για το βιβλίο «Η πρώτη μέρα του σχολείου»

Θα ήταν παράλειψη να μην εκφράσουμε θερμές ευχαριστίες στον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας για τα δώρα που πρόφερε στα παιδιά που συμμετείχαν στον διαγωνισμό και σε όσους βραβεύτηκαν καθώς και στις συναδέρφους κ. Ελευθερία Ιωαννίδου, κ. Παναγιώτη Καρπούζη, κ. Βάσω Κωσταρά και κ. Κατερίνα Σκεύα για την πολύτιμη βοήθεια.
Υπεύθυνη γιορτής και Σχολικού Δικτύου Βιβλιοθήκης: Βάνα Καλπία